1.054.268

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület emlékfüzete 1998-2008

Szerkesztő
Lektor

Kiadó: Móra Ferenc Közművelődési Egyesület
Kiadás helye: Kiskunfélegyháza
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 96 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-87532-4-3
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A civil társadalom kialakulása hosszú évtizedekre nyúlik vissza Magyarországon. Már a két világháború közötti Magyarországon is léteztek civil szervezetek, 1938 és 1989 között ugyan erejük... Tovább

Előszó

A civil társadalom kialakulása hosszú évtizedekre nyúlik vissza Magyarországon. Már a két világháború közötti Magyarországon is léteztek civil szervezetek, 1938 és 1989 között ugyan erejük csökkent, de a rendszerváltozás szele újraélesztette őket. Az elmúlt évtized társadalmi folyamatainak egyik legjelentősebb eredménye a civil szerveződések megjelenése az élet minden területén, így a kultúrában is.
Az egész társadalmat lefedik a civil szervezetek, az élet minden területén megnyilvánul az önszerveződés igénye: bélyeggyűjtők klubja, lokálpatrióta, közművelődési egyesületek, városszépítő egyletek, sportkörök, a beteg gyerekeket segítő alapítványok, az egy-egy szakmát tömörítő, érdekképviseletet is felvállaló egyesületek. A civil szervezetek tulajdonképpen magát a társadalmat képezik le, és miközben a társadalmat formálják, saját maguk is formálódnak, alakulnak.
A civil szervezetek lehetősége és feladata is, hogy egyáltalán megszerveződjenek, hogy megalakulva kifejezzék tagjaik érdekeit, hogy párbeszédet folytassanak más szervezetekkel, más önkormányzatokkal a helyi közjóért. A civil szervezetek rugalmasak, gyorsan tudnak alkalmazkodni a változásokhoz, és olyan hiányterületeken is pillanatok alatt képesek megjelenni, ahol a kormányzati, közigazgatási szervezetek, állami intézmények nem éppen „problémaérzékenyek", vagy merev szabályozásuk, bürokratikusságuk miatti lassúságuknál fogva sokkal nehezebben lépnek. így a civil szervezetek állandó gazdasági és társadalmi kontrollt jelentenek. Indikátorként azonnal jelzik, ha valami nem jól szabályozott, nem jól működik, ha érdeksérelem történik.
A helyi önkormányzatok támogatónak történő megnyerése a kiindulópont minden civil szervezet esetében. Fennmaradásuk a helyi közéletben való állandó és aktív közreműködésükben rejlik. Kiskunfélegyháza város életének fontos mozgató rugói a már meglévő civil szervezetek. Szinte az élet minden területén képviselik magukat. Legyen szó egészségügyről, sportról, szociális szféráról, ifjúságról, nyugdíjasokról, kultúráról stb. A szerveződések között közel félszáz az, amelyik folyamatosan jelen van a helyi társadalom életében, s céljainak megfelelően próbálja kivenni részét a civil szféra formálásából. Részvételüket a közéletben számuk is jelzik, hiszen rendezvényeiken a lakosság közel felével állnak kapcsolatban. A szervezetek jelentős részét éppen a 10 éve alakult Civil Szövetség tömöríti.
Az egyik ilyen kultúrát ápoló civil szervezet a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület, mely idén ünnepli alakulásának 20 éves évfordulóját. A két évtized alatt az egyesületben tevékenykedő polgárok folyamatosan ápolták a város történelmi és kulturális hagyományait, író-olvasó találkozókkal, pályázatokkal, irodalmi estekkel, előadásokkal, konferenciákkal színesítik a város kulturális palettáját.
Törekvéseikről, elért sikereikről a 10 éves évfordulójuk kapcsán Emlékfüzetben összegezték a múltat, és tárták a közvélemény elé tevékenységüket. Az azóta eltelt újabb 10 évben tovább gazdagították városunk kulturális életét: pl. sorra jelentek meg kiadványaik, amelyek jó része hiánypótló jelentőséggel bír. Nagyjaink kultuszának ápolását, munkásságuk méltatását sikerült kellő rangra emelniük partnerségen önkormányzatunkkal. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Jubileumi köszöntő 7
Urbán Miklósné: Szolgálat a kultúráért, a hagyományok ápolásáért 9
Fekete János: Móra Ferenc nevével teljesebb lett egyesületünk élete 12
Dr. Luchmann Zsuzsanna: Örökös tiszteletbeli elnökünk: Fekete János 14
Emlékképek:
Dr. Péter László 16
Dr. Fazekas István 18
Bense György 19
Emlékezzünk halottainkra! 20
Héjjas István, Mátyus Imre, Molnár Imre, Szabó Mihályné, Szántó Andorné,
Terescsényi Endre:
Kronológia (Az elmúlt tíz év eseményeiből) 26
Egyesületünk a sajtó tükrében 69
A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület
kiadásában és támogatásával megjelent kiadványok 86
Adatok az egyesület szervezeti életéből 85
Összefoglaló adatok az egyesület gazdálkodásához (1998-2007) 87
Kiadványaink, dokumentumok 89
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület emlékfüzete 1998-2008 A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület emlékfüzete 1998-2008
Állapot:
940 Ft
470 ,-Ft 50
4 pont kapható
Kosárba