1.054.475

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

"A szellemdiadal ünnepei"

A magyar irodalom kultikus szokásrendje a XIX. század közepén

Szerző
Lektor

Kiadó: Mikszáth Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött papírkötés
Oldalszám: 151 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 963-7929-89-4
Megjegyzés: Fekete-fehér reprodukciókkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kutatásunk tárgya: a magyar irodalom kultikus szokásrendje jelenségeinek vizsgálata a kialakulás és a megszilárdulás korszakában, a XIX. század közepén.
Az irodalmi kultusz kutatása aránylag... Tovább

Előszó

Kutatásunk tárgya: a magyar irodalom kultikus szokásrendje jelenségeinek vizsgálata a kialakulás és a megszilárdulás korszakában, a XIX. század közepén.
Az irodalmi kultusz kutatása aránylag rövid időre, bő fél évtizedre tekinthet vissza. Az MTA Irodalomtudományi Intézetében - Dávidházi Péter vezetésével - szerveződött az ún. „Kukucs", azaz a kultusztörténeti kutatócsoport. Dávidházi Péter kutatásainak egyik rétege adta ehhez az indító motivációt: hosszú ideig tanulmányozta, majd monografikus igénnyel feldolgozta a hazai Shakespeare-kultusz történetét, jelenségeit.1 Mindeközben olyan általánosnak ható megállapításokhoz jutott, amelyek nyomán rá kellett jönnie arra, hogy ezek a jelenségek elszakadtak Shakespeare utóéletétől, s nemcsak az angolszász irodalmi tradícióra érvényesek.
Mindezekkel összefüggésben a magyar mellett francia, ír, cseh, német, orosz stb. témák megvitatására is sor került.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezett első nagy konferencián kiderült, hogy ez a kérdéskör a gyakorlati szakemberek közül elsősorban a muzeológusokat érinti, akik mindennapi tevékenységük közben eddig is a kultusz cselekvő irányítói voltak.
Jelen kutatásainkat is innen eredeztetjük, noha kétségtelen tény, hogy szakmai működésünk két évtizede alatt de főleg a második évtizedben, számos olyan kultusztevékenységben vettünk részt, amelynek kései tudatosítása az elméleti kutatások kezdeti eredményeivel vált nyilvánvalóvá. Pl. a csesztvei Madách-ünnep kezdeményezése és rendszeressé tétele, amely egyértelműen a stratfordi Shakespeare-„ősünnep" rendjét követi, annak a legcsekélyebb ismerete nélkül. Ez jelzi is a kultusz-beállítódás jelenségeinek spontán kialakulási és érvényesülési gyakorlatát, illetve az irodalmi kultusz és általában a kultusz jelenségeinek abszolút érvényű összefüggéseit.
Dávidházi Péter elméleti alapvetésében a kultusz jelenségeinek három színterét különbözteti meg: „A kultusz, mint beállítódás, mint szokásrend és mint nyelvhasználat. Ezek az ő fogalmi rendszere szerint az alábbiakat jelentik: „A kultusz mint beállítódás, bizonyos szellemi vagy anyagi értékek rajongó, mértéket nem ismerő, mindenekfölötti tisztelete, tehát teljes és feltétlen odaadás, mely imádata tárgyát minden szóba jöhető vád alól eleve felmenti; mint szokásrend, szentnek tekintett helyek fölkereséséből, ereklyék gyűjtéséből, szövegek áhítatos gondozásából, szent idők megünnepléséből, szertartásokon való részvételből és életszabályozó előírások betartásának igyekezetéből áll; mint nyelvhasználat pedig túlnyomórészt olyan (magasztaló) kijelentésekben ölt testet, melyeket sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet, mert részletes tapasztalati ellenőrzésükre nincs mód." Vissza

Tartalom

BEVEZETÉS 7
KULTUSZJELENSÉGEK A XIX. SZÁZAD ELEJÉN 11
A SZOKÁSREND ELEMEI 19
Külföldi megemlékezések (21), Szoborállítás (23), Arcképek (29), Síremlékek (29), Emlékünnepek (32), Emlékversek (37), Gyászhírek (37), Relikviák (37), Múzeumok (40), A kortársak tisztelete (43), Vadhajtások (45)
KAZINCZY-EMLÉKÜNNEP 1859-BEN 47
AZ ÖTLET (49), A PESTI ÉS A SZÉPHALMI ÜNNEP (50), A RÉSZLETEK (53), KÖVETKEZTETÉSEK (62)
KISFALUDY SÁNDOR SZOBRÁNAK FELÁLLÍTÁSA 1860-BAN 69
A szoborállító bizottság (71), A szobrász: Züllich (Czélkuti) Rudolf (75), Az ünnep (78)
A MADÁCH-JELENSÉG, 1861-1864 87
A költővé avatás kultuszelemei (89), A „szent iratok" idegen nyelven (96), Egy rejtélyes mű
(100), Himnuszok a költőhöz (102), A megdicsőülés egyik színtere, A szülőföld (105), A gyászhír és az ősünnep (109)
A KULTUSZ TÁRSADALMI HÁTTERE 119
JEGYZETEK 129
KÉPEK JEGYZÉKE 151

Praznovszky Mihály

Praznovszky Mihály műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Praznovszky Mihály könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem