1.055.638

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Babits szépprózája az alakzatok tükrében

A gólyakalifa című regény vizsgálata alapján

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Kapcsolódó személy

Kiadó: Nemzeti Tankönyvkiadó Rt.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 27 oldal
Sorozatcím: Az alakzatok világa
Kötetszám: 13
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-19-5475-7
Megjegyzés: Tankönyvi szám: 41243/XIII
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
Elméleti alapvetés
Az interdiszciplinárissá váló modern stilisztikában egyre inkább általánossá válik az a felfogás, hogy "a stílus nem csak nyelvi kérdés, szintjei a nyelvhasználat... Tovább

Előszó

Részlet:
Elméleti alapvetés
Az interdiszciplinárissá váló modern stilisztikában egyre inkább általánossá válik az a felfogás, hogy "a stílus nem csak nyelvi kérdés, szintjei a nyelvhasználat folyamatán kívül is kimutathatók" (Gáspári 1996: 38). A stílusvizsgálatoknak tehát a külső formán túl - irodalmi alkotások (elbeszélő művek) esetében - az ún. belső forma, a műfaj, a kompozíció, az idő- és térszerkezetek, sőt a beszédhelyzet és a nézőpont poétikai összefüggéseit is figyelembe kell venniük (vö. Szegedy-Maszák 1992: 119). Ennek megfelelően az alakzatok vizsgálatát középpontba állító funkcionális stíluselemzésnek szükségszerűen olyan tudományközi és egyben multidiszciplináris nézőpontot kell érvényesítenie, amelyben a prózapoétika, a narratológia, a szövegtan, a retorika, a stilisztika eredményei egyaránt helyet kapnak.
Az alakzat a klasszikus retorika alapfogalma. Sokféle meghatározása van, ezek közül az egyik legáltalánosabb megközelítés szerint az alakzat (szkéma, figura) a szó hangalakját és jelentését, a mondatokat és a mondatánál nagyobb gondolati egységet az expresszivitás érdekében átalakító eljárás eredménye (vö. Lausberg 1960, Fónagy 1970, 1990, Vígh 1977, Bencze 1996, Gáspári 1996). Vissza

Fülszöveg

A tanulmány Babits Mihály A gólyakalifa című regényének elemzésével arra keresi a választ, mely alakzattípusok dominálnak a műben, mi a funkciójuk a szövegben, s ezek a jellegzetes nyelvi szerkezetek hogyan reprezentálják a magyar széppróza nyelvének huszadik század elején bekövetkező megújulását.
A szerző a funkcionális stíluselemzés keretein belül olyan tudományközi és egyben multidiszciplináris nézőpont érvényesítésére törekszik, amelyben a prózapoétika, narratológia, retorika, szövegtan eredményei egyaránt helyet kapnak.
Az értekezés a narrációt, a regény szerkezetét meghatározó metonimikus-analogikus idő-, tér- és oksági alakzatokat nyelvi kibontását egyaránt vizsgálja. Az elemzés azt kívánja igazolni, hogy az alakzatok a szöveg makro-, mezo- és mikroszintjén egyaránt érvényre juthatnak.

Tartalom

Elméleti alapvetés 7
A vizsgálódás tárgya, módszerei 8
A magyar széppróza a 20. század elején 8
Babits Mihály szépprózája 9
A narráció. Az idő, tér és kauzalitás alakzatai A gólyakalifa című regényben 10
Pragmatikus alakzatok; a pragmatikus alakzatok nyelvi kibontása 13
Összegzés 24
Irodalom 26

Jenei Teréz

Jenei Teréz műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Jenei Teréz könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem