1.054.341

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Harkányfürdő története

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Harkány Város Önkormányzatának Képviselő-testülete
Kiadás helye: Harkány
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 231 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 26 cm x 18 cm
ISBN: 963-000-6294-1
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal és színes fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az elmúlt években egyre több település polgárában ébredt fel a kíváncsiság. Kíváncsiság a szűkebb haza, a szülőhely, a település történelme iránt. Egyre többen kutatják-kutattatják a múltba lenyúló... Tovább

Előszó

Az elmúlt években egyre több település polgárában ébredt fel a kíváncsiság. Kíváncsiság a szűkebb haza, a szülőhely, a település történelme iránt. Egyre többen kutatják-kutattatják a múltba lenyúló gyökerek szövevényéből a saját lakóhelyre vonatkozókat.

Vajon hová kapaszkodjanak? Milyen történelmi mélységekben adatik meg kutatniuk? Mind többen választották ezt a nemes szándékú időutazást, mind többen próbálnak rátalálni azokra az ösvényekre, melyeket elődeink tapodtak valamikor. Embert próbáló, komoly vállalkozás | szent igaz, hisz ezeknek az ösvényeknek a nyomvonalát elmosták, összekuszálták az eltelt évszázadok eseményei, a nagy, történelmi szakadékok felett átívelő hidakat pedig omlásba fogta - az errefelé oly gyakori - historikus földindulás.

Ennek ellenére maradtak még megszállott kutatók, akik fáradságot, reményvesztettséget nem ismerve keresgélnek a Nagy Ködben, melynek neve: történelem. Akadnak közöttük amatőr vándorok és professzionista helytörténészek egyaránt, ám a próbálkozás közös: szűkebb pátriájuk történelmének beillesztése a nagy, hazai egészbe!

Ma, amikor nem divat megállni, elmélkedni, sokan megkérdőjelezik ennek a tevékenységnek a jogosultságát, időszerűségét. Ez a tagadó hozzáállás, az elmúlt évtizedek „kulturális" hozadéka. Azé a több mit negyven évé, amely ma már szintén történelem, és mely évek során erőteljes próbálkozások tárgya volt a történelem újraírása. Igaz, mindez nem sikerült, ám felnőtt egy-két nemzedék internacionalista szemlélettel, lelkében hazájáról egy üres modellel. Fontos, hogy megváltozzon, megerősödjön ez a láncszem, fontos, hogy elődeink mulasztását pótoljuk! Úgy gondolom, ennek a feladatnak a szolgálatába állhat e könyvnek a megjelentetése is.

Harkányban - a kicsiny lélekszám dacára - nagy dolgok születtek! Hazaszeretetből, vitézségből jelesre vizsgázó, a reábízottakért bátran kiálló, mártírsorsot vállaló ősökről emlékezünk meg ebben a kiadásban. Róluk, kiknek nevét, tetteit korabeli feljegyzések őrizték meg. Meggyőződésem, hogy a hazaszeretet, sajátos honi helyzetünkben, csak fokozatosan építhető újra, hisz rétegesen helyezkednek el egymáson a benyomások, tapasztalatok keltette érzelmek. Először csak a szülői házat, majd szülőfalut, szülőföldet, tájat fogadunk be és el. Ahogy életünk során tágul a körülöttünk lévő világ, ahogy egyre több emlék, hagyomány, mese, ereklye, monda ostromolja érzelmeinket, úgy érzünk át mind többet és többet abból, melyet ez a szó jelent: hazaszeretet! És ettől kezdve, már valóban nem csak „térkép e táj..." - ahogy Radnóti hitvallása is megfogalmazza.

Uniós csatlakozásunk küszöbén különösen időszerű mindez, mert több ízben is elhangzott, hogy a nagy közösnek | erős identitású nemzetre van szüksége, nem tízmillió újabb fogyasztóra. Akkor válhatunk hasznos társakká, akkor kínálunk különleges értékeket, ha magunkat adjuk! Több, mint ezer éves európai kultúránk egy szeletet képvisel az Unió nagy almájából, mely nélkül ez a nagyra hivatott egyesítési szándék nem lehet teljes. így - kis túlzással - bizton állíthatjuk, hogy Harkány históriájának feltárása, egybegyűjtése nem pusztán helybéli ismeretterjesztő anyag, hanem az európai jövőt is szolgálja.

A könyv szerkesztése, a szakmai lektorálás és az első fejezet - A kezdetektől a török időkig - dr. Erdődy Gyula történész munkája, a török időktől a második világháború végéig tartó „időutazáson" pedig Horváth Tamás történész-levéltáros kalauzolja át az olvasót. Az 1945-től napjainkig tartó históriát Kiss József tanár úr, Harkány precíz és lelkiismeretes krónikása vetette papírra.

Kedves olvasó! Ön Harkány múltját tartja kezében, és bízunk abban, hogy a soron következő oldalakkal méltán érdemeltük ki megtisztelő érdeklődését, mellyel a kiadó, a szerkesztő és szerzőtársai egyik legfontosabb célja már meg is valósult! Vissza

Tartalom

Előszó (Bédy István polgármester) 7
Bevezetés (Dr. Erdődy Gyula) 9
Természeti viszonyok (Dr. Erdődy Gyula) 10
A település története a kezdetektől a török hódoltságig (Dr. Erdődy Gyula) 13
Harkány és Terehegy története 1543-1944 között (Horváth Tamás) 39
Harkány története 1945-1998 között (Kiss József) 113
Töttös és Harkány (Dr. Zsolt Zsigmond) 189
A terehegyi csata mondája (Kecskeméthy Pál) 194
Csapai János 1683-ban falujáért mártírhalált halt
prédikátortanító emlékére (Kecskeméthy Pál) 203
A harkányi víz legendája (néphagyomány) 211
Harkányfürdő legendája - Üdvözlet Harkánynak (Dr. Fonyó Ignácz) 212
A legenda 214
A Harkányi Gyógyfürdőkórház néhány építészeti tanulsága (Dr. Barla Szabó Sándor) 227
Harkány címerének heraldikai leírása 230
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Harkányfürdő története Harkányfürdő története Harkányfürdő története Harkányfürdő története

Az előzéklapon ajándékozási bejegyzés található.

Állapot:
2.840 ,-Ft
14 pont kapható
Kosárba