1.055.092

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar nyelvhelyesség és a magyaros fogalmazás kérdései

Dr. Tompa József tanár egyetemi előadásai

Szerző

Kiadó: "Magyar Élet" Könyvesbolt
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 95 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér ábrával illusztrált. Dr. Berkes és Gerő Merkur nyomda nyomása, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:

I. A nyelv és a beszéd ; a magyar és a többi nyelv.

Mielőtt magával a nyelvhelyesség fogalmával foglalkoznánk, tisztáznunk kell néhány fontos fogalmat. Ezek közt a... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:

I. A nyelv és a beszéd ; a magyar és a többi nyelv.

Mielőtt magával a nyelvhelyesség fogalmával foglalkoznánk, tisztáznunk kell néhány fontos fogalmat. Ezek közt a legjelentősebb ez a kérdés: mi a nyelv?
1. A tudomány rendesen szembeállítja egy más - párhuzamos - fogalommal, a beszéddel, s így egyszerre magyarázza meg mindkettőnek az értelmét.
Vegyünk egy példát. A szobában ülve kopogtatást hallok kintről. Kívánság támad bennem; jöjjön be, aki kopogott. Odamegyek az ajtóhoz, kinyitom, s a kint várakozó előtt karommal befelé intek. Ezzel a kifejező mozdulattal, mint jellel, kifejeztem a kívánságomat. Lelki tartalmunknak minden ilyenfajta kifejezését beszédnek nevezzük, a testi mozdulatokkal való beszédet jelbeszédnek.
A kifejező mozgások az emberi együttélés legősibb és legvilágosabb jelei. Ha valami idegen test fejem felé közeledik, ösztönösen félrekapom. Így lassan összekapcsolódik a meghökkenés és a fej hátrarándítása, s ma is kifejezhetjük ezzel a mozdulattal - mint jellel - meglepetésünket, megütödésünket. Ugyanígy, ösztönös mozdulatból fejlődhetett a dacos, nemtörődöm elutasítás jele: a vállrándítás, - Mikor a kopogtató előtt kinyitom az ajtót és befelé mutatok, mozdulatom láthatólag kifejezi kívánságomat, értelme magától értetődik, „evidens". Ugyanilyen szemléletes, közérthető jelet használunk, ha valakit kezünknek magunk felé mozgatásával magunk felé közeledésre akarunk bírni stb. - Ismét más jelek csak a közösségi élet megszokott használata során kapták jelentésüket. A fej függőleges rázása (a bólogatás) pl. az európai népek közt beleegyezést, igenlést fejez ki; de más népek éppen ellenkező, (tagadó) értelemben használják. Ilyen módon különböző eredetű kifejező mozgások szinte egész rendszerré sokasodtak.
Mi mégsem a jelbeszéd, hanem inkább a hangos beszéd útján fejezzük ki magunkat társaink előtt. Az ajtó előtt állóhoz kiszólunk: Tessék! Vissza

Dr. Tompa József

Dr. Tompa József műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Tompa József könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem