1.054.440

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

"Adom végbúcsúzásom, a legutolsó szólásom..."

"This is my last farewell, my last word..." - Knapek Dezső halotti búcsúztatói, Csanytelek/Funeral Valedictions of Dezső Knapek, Csanytelek (Csongrád County, Hungary)

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Lektor
Fotózta

Kiadó: Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 283 oldal
Sorozatcím: Devotio Hungarorum
Kötetszám: 15
Nyelv: Magyar   Angol  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 978-963-306-064-3
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, képekkel illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Életünk végén nagy talány, kérdés vár mindannyiunkra: elmúlásunk, a halál. Mi és hogyan történik ekkor, és mi jön bekövetkezte után? Bár az egyén teljesen egyedül marad ezekkel a kérdésekkel,... Tovább

Előszó

Életünk végén nagy talány, kérdés vár mindannyiunkra: elmúlásunk, a halál. Mi és hogyan történik ekkor, és mi jön bekövetkezte után? Bár az egyén teljesen egyedül marad ezekkel a kérdésekkel, kultúránk kialakította a halálra készülésnek, és a halál kezelésének közösségileg elfogadott eszköztárát. A kereszténység a temetési szertartásban Krisztus feltámadásának örömhírével, a remény felmutatásával vigasztal. De az embertársunk, hozzátartozónk halála fölötti szomorúságunkat, a bennünket ért veszteség nagyságát is - úgy érezzük - ki kell mutatnunk. Ennek egyik eszköze a halotti búcsúztató, ami kötött formában, az elhunyt nevében (képviseleti költészet) a teljes rokoni, szomszédsági és baráti körtől búcsúztat. Az elmúlást, az elbúcsúzást nagyon személyessé teszi. Valószínű, ebben áll ereje, mert minden keresztény felekezet kitartó tiltása ellenére sok helyen a közelmúltig élt, vagy akár máig is él. Fontos tartalmi eleme a halott dicsérete, a halál fölötti panasz és a vigasztalás. Virágkora a 19-20. század volt.
Gyöngyössy Orsolya a csongrádi Tari László Múzeum adattárában megtalálta egy 20. századi kántor, Knapek Dezső összegyűjtött halotti búcsúztatóit. Ezt dolgozta fel először az Országos Tudományos Diákkör pályázatára. Munkájával kimagasló eredményt: első helyezést ért el. Ezt csiszolta szakdolgozattá, most pedig - több év aprólékos könyvtári és levéltári kutatásai után - könyvvé. Nem volt pedig könnyű dolga, hiszen a búcsúztatókat írt kántor már nem él, a rá emlékezők is kevesen vannak, az interjúval és a megfigyeléssel, a néprajz és antropológia sajátos adatfeltáró módszerével ezért alig tudott élni, egyéb források pedig szétszórtak, nehezen megtalálhatók. Ezek az évek minden tekintetben a tanulás évei voltak számára: megtanulta a következetes forráskezelést, forráskritikát, a különböző jellegű források kiértékelésének és összevető elemzésének technikáit, azaz a gondos és pontos filológiai munkát. S ez bizony hasznos volt, hiszen új összefüggésekre tudott rámutatni nemcsak egy adott szövegkorpusz filológiai elemzésében, hanem sokkal inkább a búcsúztató mint jelenség kulturális és társadalmi közegének felfejtésében és megrajzolásában. Ebben pedig felsejlik a kántortanítók még senki által sem vizsgált, ám ugyanakkor nagy távlatokat felmutató kulturális közvetítő és szűrő szerepe.
Gyöngyössy Orsolya könyve nyeresége a hazai folklorisztikának, a vallási néprajzi kutatásoknak és a szűkebb táj: Csanytelek, Csongrád és környéke néprajzi, egyháztörténeti, folklorisztikai vizsgálatának. A tanár legnagyobb öröme, amikor tanítványai fejlődését, beérő kutatási eredményeit látja. Gyöngyössy Orsolya könyvével mindenkinek nagy örömet szerzett.
Barna Gábor Vissza

Tartalom

Előszó 9
I. Bevezető kalauz 13
1. A kutatás célja és körülményei 13
2. A szövegkorpusz rendszere 14
II. A halotti búcsúztatók története 16
III. A halotti búcsúztató műfaji jellemzői 27
1. A halotti búcsúztató és rokonműfajok 27
2. A halotti búcsúztató szerkezeti felépítése. Knapek Dezső írásmódja 28
IV. Egy falusi kántor esete a törvénnyel és az önuralommal: Knapek Dezső életútja 34
V. Knapek Dezső halotti búcsúztatóinak formai-stilisztikai jellemzői 42
VI. Knapek Dezső halotti búcsúztatóinak motívumkincse 44
1. Mennyország rózsái: a gyermekek (GY) 44
2. Krisztus jegyesei: menyasszonyok, vőlegények (MV) 46
3. Sírba hervadt ifjúság: fiatalok, középkorú házasok (FK) 47
4. Kiszáradt életfák-Idősek (I) 49
VII. Knapek Dezső halotti búcsúztatóinak forrásai 53
Irodalom 79
Mellékletek 85
Knapek Dezső díjlevele 1917 87
Diagrammok 88
Dallammutató 89
Forrásmutató 92
Knapek Dezső halotti búcsúztatóban szereplő elhunytak és hozzátartozóik 96
Knapek Dezső halotti búcsúztatói 105
Típusmutató 262
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem