1.054.268

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kagylókürt 40.

Természetes életmód - Keleti bölcselet - Ökológia - Társadalomkritika

Szerkesztő
Lektor

Kiadó: HMK Alapítvány
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 82 oldal
Sorozatcím: Kagylókürt
Kötetszám: 40
Nyelv: Magyar  
Méret: 28 cm x 19 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókat, illusztrációkat tartalmaz.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Történelem, világkorszakok, idő - milyen megfoghatatlan, képlékeny fogalmakká váltak az utóbbi években. Pedig a folyton múló idővel szemben a stabilitásra nagy szüksége volna az embernek. Ha a... Tovább

Előszó

Történelem, világkorszakok, idő - milyen megfoghatatlan, képlékeny fogalmakká váltak az utóbbi években. Pedig a folyton múló idővel szemben a stabilitásra nagy szüksége volna az embernek. Ha a tegnapból a mán át tart az idő a jövő felé, s nem kitapintható ebben a folyamban az örökkévaló, akkor létezésünk egy természetes dimenziójától fosztjuk meg magunkat. Éles ellentét feszül a lineáris és a ciklikus időfelfogás között, aminek látszólag csekély eltérése mérhetetlen következményekkel jár: szemléletben, erkölcsiségben, viszonyulásban, civilizációban és kultúrában. Az emberiség története az anyagelvű tudomány szerint is évmilliókban mérhető, ami a kozmikus időlépték mellett ugyan eltörpül, az egyén életéhez képest azonban mérhetetlen táv. A mitikus-tradicionális világszemlélet azonban néhány röpke évmilliónál sokkalta hosszabb életet tulajdonít az emberiségnek, s az egyén életét képes kozmikus szempontból is értelmezni. Ehhez azonban heroikus életre van szükség, olyanra, amelyben nem csupán a biológiai késztetése és ösztönök dominálnak, hanem az emberi hivatás - azaz a lelki tökéletesedés - ügyében is történik valami. A metafizikai tudat hálóján minden összefügg mindennel, ezért valóban igaz, hogy a történelem az élet tanítómestere. S ha a történelem nem más, mint az örökkévalóság megragadására tett kísérlet, akkor e képlékeny társadalomtudományban is visszakanyarodtunk örök vetélytársunkhoz, az időhöz. Márpedig az emberek azt mondják, múlik az idő. míg az idő csak mosolyog, mert múlnak az emberek... Vissza

Tartalom

A múmia feltámadása 8
Történelem és a világkorszakok kutatása
A misztika egyik alaptörvénye az 'amint fent, úgy lent' tétele, ami a mindenség nagy egybetartozására, összefüggésére rámutató tanítás. Ezt a helyhatározói - és erkölcsi vonatkozásokra is vetíthető - tételt a történelem vonatkozásában át kell fogalmaznunk. Ha a történelem az élet, az idő és a sors megragadására tett kísérlet, s a jelen mindig a múltból a jövőbe ívelő folytonosság, akkor a tétel teljes kibontásában így hangzik: 'Amint fent, úgy lent, amint a múlt, úgy a jövendő'.
Az árja invázió mítosza I. rész 14
Az indológia egyik tudományos „kövületének" revíziója
Jelen cikkünk egy igen jelentős munkában (Feuerstein-Kak-Frawley: A civilizáció bölcsőjének nyomában) publikált eredmények magyar nyelven való közkinccsé tétele. Az első részben összefoglaljuk az árja bevándorlás-elmélet kialakulásának szellemi közegét és főbb tényezőit, majd a következő számban, a második részben bemutatjuk azt a tizenhét érvet, melyek közül számos önmagában is cáfolja ezt a minden szempontból (szaktudományi, módszertani, logikai stb.) elavult, de ennek ellenére dogmává merevedett elméletet.
Fázós Vénusz 22
Az őskori nőábrázolások új szemszögből
A "klasszikus női" szobrok a gravetti kultúrában jelentek meg (i.e. 27-17000). Igen eltérő
megjelenítési módokon tűnnek fel. de egy közös vonás azonnal szembeötlik, ezt a "vénusz"
elnevezésük is remekül visszaadja. Mindegyik szobor a nőiességet prezentálja, akár testarányaival, akár testhelyzetben hangsúlyozással.
A tradíció algoritmusa 28
Az indiai ikonográfia szimbólumrendszere
A hindu szemlélet alapvetően szakrális igényű, vagyis a teremtés isteni aktusa folytán,
valamint az isteni energiától áthatottként az egész mindenséget imádatra méltónak tartják.
annak szinte minden elemével együtt. "Isten a mindenség, de nem minden Isten" - tartja a
zen-koan szerű aforizma. E szakrális látásmódnak köszönhetően az indiai ember számára
tárgyak, természeti jelenségek, folyók és hegyek, növények és állatok, s a szent emberek is
kultikus tisztelet objektumai.
Mesefolyamok az indiai középkori irodalomban 32
Zombory Andrea irodalomtörténeti kirándulása
A fabula és meseirodalom Indiában nagyon korán igen bőségessé fejlődött. Terjedelme és
eredetisége vitathatatlanul a világon az elsők közé emelte. Rendkívüli találékonyság és leleményesség benyomását keltik: túllépnek az istenekre, királyokra, hősökre korlátozódó világ bemutatásán, és összehasonlíthatatlanul szélesebb a látókörük. Ezen kívül a mesék és fabulák köntösébe öltöztetett szövegek a történelem valóságába is igen mély bepillantást engednek: bemutatják a mindennapi élet egészét, valamennyi kaszt képviselőjét.
Orientáció 35
A Napkelet Bölcseleti Iskola melléklete
Darsanák: Idő Indiában • Kockajáték és világkorszakok • Távlatok: Évmilliós hídverés • Szanszkrit nyelv ~ alapfokon • Őselemek: Víz
„Múltadban nincs öröm..." 51
A Keletutazók sorozat újabb darabja
Kilencven éve halt meg Szentkatolnai Bálint Gábor. Kevesen tudják, ki volt, mert az arra
hivatott tudós társaságok halálában éppen úgy megfeledkeznek róla. mint ahogy életében is mellőzték. Ki volt ez a talán még Kőrösi Csoma Sándornál is jelentősebb tudós, felfedező, és mi volt a bűne, hogy 130 éve agyonhallgatják?
Fundamentum és fundamentalizmus 54
Rettegett ellenség, vagy szilárd alapok?
A második világháború után kis időre elcsöndesedtek a hitviták. Aztán a perzsa sah megdöntése nyomán. Khomeini ajatollah feltűnésével berobbant a köztudatba egy már-már elfelejtett szó: a fundamentalizmus. Azóta ez a kifejezés a nemzetközi ijesztgetés-ipar egyik leitmotivja, s szinte egyértelműen az iszlámmal kapcsolatban használják. Pedig a fogalom nem innen ered...
Kőbalta vagy aranykor? 58
A világkorszakok kutatása
„Hogy egyszer volt egy aranykor, ez a csalkép az egyik legkomolyabb akadály egy eljövendő aranykor felé való közeledés útján." (Schlegel) Ám ha az aranykor, a tökéletes harmónia megteremtésének igénye nem csupán a távoli jövőbe kivetített reménység, hanem aktív tevékenységgel, a jó művelésével előmozdítható konkrét célkitűzés, akkor sokkal közelebb kerültünk a világkorszakok szellemi-erkölcsi lényegéhez.
Barátok vagy ellenségek? 64
A hivatalos orvoslás és a természetgyógyászat
Egy túlhajszolt, napi 10-12 órát képernyő előtt, rossz testtartásban dolgozó embernek jobban használ a heti kétszeri masszázs, úszás, jóga. torna, vagy a megfelelő ülőalkalmatosság, mint a naponta szedett izomlazító, fájdalomcsillapító és idegnyugtató gyógyszerek.
Eszményi nő, ideális férfi 70
Rámájana, az eredeti költemény
A Rámájana történetét egy mondatban is megfogalmazhatjuk: Ráma herceg hősies kalandok során szerzi vissza hitvesét, Szítát, akit Rávana, a tízfejű démonszörnyeteg elrabolt. Szimbolikusan azonban a világ egységét alkotó női és férfi princípium szétválásáról és egyesüléséről van szó. Szítá és Ráma az emberben lévő emocionális és racionális kettősség megtestesítője.
Természetvédelem Magyarországon 78
A kölcsönkapott Föld megóvásáért...
Magyarország második nemzeti parkja a Kiskunságban létesült 1975-ben. Kilenc törzsterületből tevődik össze, két tájvédelmi körzet (TK) és tizenhét természetvédelmi terület (TT) felügyeletét látja el mintegy 76000 hektár területen. Természeti értékeinek nemzetközi elismertségét bizonyítja, hogy területének két harmada bioszféra rezervátum, szikes tavai a Kolon-tóval együtt pedig nemzetközi jelentőségű vadvizes élőhelyek.
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem