1.055.092

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Technikatörténeti örökség a kalotaszegi Magyarvalkón

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Erdélyi Múzeum Egyesület
Kiadás helye: Kolozsvár
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 106 oldal
Sorozatcím: Tudomány- és technikatörténeti füzetek
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 978-963-8231-77-1
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes ábrákkal, fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ajánlom ezt a kötetet mindazoknak, akik technikatörténeti kutatásokat kevésbé ismert településekre is ki szeretnék terjeszteni, amelyeknek harangjairól, malmairól, hídjairól, bányáiról, folyóvizeik... Tovább

Előszó

Ajánlom ezt a kötetet mindazoknak, akik technikatörténeti kutatásokat kevésbé ismert településekre is ki szeretnék terjeszteni, amelyeknek harangjairól, malmairól, hídjairól, bányáiról, folyóvizeik hasznosításáról, kézműveseinek históriájáról alig tudunk valamit.

Akadnak szép múltbeli példák, amelyek szemléletmódját érdemes átvenni és alkalmazni az új kutatásokra. Gondolok itt Lambrecht Kálmán 1911-ben közreadott A magyar szélmalom című kötetére vagy Pozdoray Jánosnak a malomkövekről szóló 1906-ban írt áttekintésére. Ezekhez kapcsolódnak a későbbi évtizedekben Bogdán István mértéktörténeti dolgozatai éppúgy, mint Endrei Walternek a középkori munkamódszerekről, kézimalmokról és az egykori textiltechnikákról írt kutatási eredményei vagy Bendefy Lászlónak Szombathelyi Benedek rudasmesterről szóló, 1956-ban közreadott alapvető dolgozata és számos technikatörténeti publikációja. Vissza

Fülszöveg

Napjainkban, amikor a műszaki csúcsteljesítmények, mondhatni életünk részévé váltak, csodálattal és elismeréssel adózunk az egykori mestereknek, a harangöntőknek, az órakészítő lakatosoknak, építőknek, népi mestereknek, akik szaktudásukkal, alkotásaikkal a kor általános műszaki színvonalát évszázadokkal megelőzték. Műveik láttán kérdések fogalmazódnak meg, választ keresünk például arra, hogyan tudott több harangból álló, összhangban csengő harangegyüttest készíteni a harangöntő mester, hiszen ma, számítógépes világunkban sem egyszerű feladat ez. Hogyan számította ki az egykori lakatosmester azt a bonyolult, több tucat fogaskerékből kialakított szerkezetet, amely összekapcsolva a harangokkal, évszázadokon át jelezte a múló időt, de mindig a jelenben? Hogyan épültek, milyen szaktudás kellett ahhoz, hogy a középkor pallérja, kőműves mestere olyan csodálatos templomokat emeljenek, amelyek jellegzetessé, egyedivé tették Erdély templomépítészetét?

Tartalom

Ajánlás 5
Prológus 9
Betekintés Magyarvalkó múltjába 13
Technikatörténeti emlékek Magyarvalkón 19
A templom 19
Magyarvalkó harangjai 31
Magyarvalkó toronyórája 51
A toronyórákról általában 51
A magyarvalkói toronyóra története 53
A magyarvalkói toronyóra szerkezeti felépítése 55
Magyarvalkó népi építészete 65
Műszaki jellegű népi mesterségek Magyarvalkón 77
A zsindelykészítés 79
Az orsófaragás 85
Epilógus 89
Jegyzetek 91
Felhasznált irodalom 96
Angol nyelvű rezümé 98
Román nyelvű rezümé 101
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem