1.054.451

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Úszás

Technika

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Fotózta

Kiadó: Magyar Testnevelési Egyetem
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 163 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN: 963-7166-59-9
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A TF Úszás- és Vízi sportok Tanszékének kollektívája annak reményében adja közre jegyzetét, hogy sok éves szünet után az egyetem tanári és edzői szakának hallgatói, az aktívan dolgozó edzők,... Tovább

Előszó

A TF Úszás- és Vízi sportok Tanszékének kollektívája annak reményében adja közre jegyzetét, hogy sok éves szünet után az egyetem tanári és edzői szakának hallgatói, az aktívan dolgozó edzők, úszásoktatók és minden úszás iránt érdeklődő szakember korszerű, új szemlélettel megírt szakanyagot kap kézhez. Szakmai kötelességünknek éreztük, hogy folytassuk jeles elődeink, dr. Bárány István, Rajki Béla, Sárosi Imre és Bakó Jenő munkáját. Már az ötvenes évek előtt, de utána is szakcikkek, tanulmányok, könyvek sorozata jelent meg neves szakembereink tollából, gazdagítva ezzel az úszás szakirodalmát. Jó néhány közülük még ma is értékes, szakmailag hasznos megállapításokat tartalmaz. A hetvenes években Székely Éva, a kitűnő edző és a TF tudományos kutatója értékes cikkekkel és könyvekkel gyarapította a sportág szakirodalmát. A nyolcvanas években Bakó Jenő úszástörténeti, illetve Rajki Béla úszásoktatási szakcikkei és könyvei jelentettek pótolhatatlan értéket. Dr. Arold Imre tanszékvezető egyetemi docens és munkatársai jelentették meg az Úszás oktatása című főiskolai tankönyvet, amely az utóbbi évtizedben több kiadást is megélt.
1970-ben és 1982-ben jelent meg magyarul J. Counsilman két korszakalkotó munkája, Az úszás tudománya és A versenyúszás kézikönyve, amelyek hosszú évekig nemcsak a hazai, hanem a külföldi szakemberek számára is alapműnek számítottak.
Amint e rövid áttekintésből is látható, a magyar úszósport nemcsak a medencékben elért olimpiai, világ- és Európa-bajnoki sikerekre, hanem az ezek mögött álló elméleti, módszertani munkásságra is büszke lehet, amellyel szintén nagy nemzetközi elismerést vívtak ki szakembereink. Meggyőződésünk, hogy olimpiai, világ- és Európa-bajnok, illetve a többi klasszis úszónk tehetsége, szorgalma és eredményei mögé oda kell állítanunk edzőiket, akik mindig valamilyen szakmai újítással, zseniális lépéssel lepték meg a világot. Edzőink szakmai tudása, felkészültsége az aranyfedezet arra, hogy a magyar úszósportnak nemcsak dicsőséges múltja, nemzetközi szinten is kiemelkedő, eredményes jelene, hanem reményteli jövője van.
Szándékunk szerint ez a jegyzet egy későbbi, háromrészes egyetemi tankönyv első fejezete, amelyet hamarosan követ az Úszásoktatás és Az úszóversenyzők felkészítése című edzésmódszertani jegyzet.
Eredetileg jegyzetünk bevezető fejezetének szántuk az úszás történetének bemutatását, de 1986 óta rendelkezésünkre áll Bakó Jenő kitűnő szakkönyve, Az úszás története, így nem láttuk értelmét egy lerövidített anyag megjelentetésének. Az úszásnemek tárgyalása előtt feltétlenül szükségesnek tartottunk egy biomechanikai, fizikai alapfogalmakkal foglalkozó fejezet megjelentetését, ugyanis a korszerű technika elemzése, felépítése reménytelen feladat e fogalmak ismerete nélkül. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Az úszás mechanikai törvényszerűségei
1.1 Hidrosztatikai törvényszerűségek 7
1.2 Hidrodinamikai törvényszerűségek 9
1.3 Egyéb törvényszerűségek 18
2. Gyorsúszás
2.1 A gyorsúszás technikájának fejlődéstörténete 20
2.2 A gyorsúszás technikája 25
3. Hátúszás
3.1 A hátúszás technikájának fejlődéstörténete 45
3.2 A hátúszás technikája 47
4. Pillangóúszás
4.1 A pillangóúszás technikájának fejlődéstörténete 59
4.2 A pillangóúszás technikája 61
5. Mellúszás
5.1 A mellúszás technikájának fejlődéstörténete 75
5.2 A mellúszás technikája 80
6. Vegyesúszás
6.1 A vegyesúszás fejlődésének történeti áttekintése 94
6.2 A vegyesúszás jellemzése, sajátosságai 96
6.3 A vegyesúszás történetének magyar vonatkozásai 97
1. A rajt, a forduló és a célba érkezés technikája
7.1 Rajtfejesek 99
7.2 A váltó rajtolási technikái 110
7.3 A mellúszás rajtja 111
7.4 A hátúszás rajtja 113
7.5 Fordulók 118
7.6 A célba érkezés technikája 129
A versenyúszás szabályai 132
Az úszósport kiemelkedő világcsúcstartói 149
Az olimpiai játékokon, a világ- és Európa-bajnokságokon
érmes magyar úszók 154
Irodalom 158
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem